joomla templates top joomla templates template joomla

Aplikacja do ESK złożona!

um.torun.pl włącz . Opublikowano w Toruń wiadomości

altStało się. Toruń złożył swoją aplikację do konkursu Europejska Stolica Kultury 2016. Czekaliśmy na to cztery lata. Miasta, które przejdą do drugiego etapu zmagań, poznamy jeszcze przed wyborami samorządowymi, w końcu października. Ideą przewodnią toruńskiej kandydatury jest hasło "Wszechświat Kultury".

 

W roku 2006 po raz pierwszy padły słowa "Toruń będzie starał się o miano Europejskiej Stolicy Kultury". Od tamtego czasu miasto przeszło długą drogę. Podpisano kilkanaście ważnych dokumentów ustalających ramy prawne naszej kandydatury bądź będących głosami poparcia, powstała rada programowa, młodzieżowa rada wspierająca. Powstała też instytucja koordynująca starania Torunia - Toruń 2016. To właśnie ona stworzyła aplikację konkursową Torunia będącą owocem wysiłku wielu umysłów.

Toruń w walce o tytuł ESK 2016 nie jest sam. Zyskał oficjalne poparcie Krakowa, jedynej polskiej Europejskiej Stolicy Kultury (z 2000 roku), a także prezydentów i burmistrzów miast  województwa kujawsko-pomorskiego: Włocławka, Inowrocławia, Grudziądza, Świecia, Brodnicy czy Solca Kujawskiego. Starania miasta wsparł nawet mer Oksfordu John Tanner.

Co wyróżnia toruński projekt od dziesiątki kontrkandydatów? Aplikacja bazuje na idei "Wszechświata Kultury" opartej na wielowiekowej tradycji astronomicznej miasta Kopernika. Jej filarami są nauka i humanizm kopernikański, europejska wymiana kulturalna, pozytywnie rozumiana regionalność, lokalne dziedzictwo kulturowe oraz szeroko pojmowane społeczeństwo obywatelskie.

"Wszechświat jest nieskończony. Dla nas nie ważny jest jednak jego rozmiar mierzony w latach świetlnych, my mierzymy go duchem i ideą. Dla nas wszechświatem jest Toruń jako Europejska Stolica Kultury.  W nim zmieści się bowiem reprezentacja całego dorobku kulturalnej Europy, Polski i samego miasta Torunia" – czytamy w materiałach prasowych Toruń2016.

Założenia Torunia jako ESK są proste: "Gdy trafisz do nas w 2016 roku będziesz mógł przemierzyć cały  kosmos europejskiej kultury.  Kosmos pełen gwiazd tańca, filmu, malarstwa, teatru, sztuki współczesnej, fotografii i innych dziedzin, w których uwidacznia się artystyczna emocja człowieka. Wierzymy po prostu, że skoro my mieścimy się we Wszechświecie, to i Wszechświat potrafi zmieścić się w nas. My chcemy byście odnaleźli go też w Toruniu".

Konkurs ESK narodził się w 1985 roku, a jego pomysłodawczynią była Melina Mercouri, minister kultury Grecji. To największy projekt kulturalny Unii Europejskiej. Obecnie co roku ESK zostaje jedno miasto ze "starej" i jedno z "nowej" Unii.

W Polsce o to, by zostać ESK w roku 2016, walczy 11 miast. Pierwszy z dwóch etapów konkursu zostanie rozstrzygnięty w październiku. Ostatecznego polskiego zwycięzcę poznamy jesienią 2011. Naszym "starounijnym" partnerem będzie Hiszpania, a dokładnie jedno spośród 16 startujących w tym konkursie miast hiszpańskich. Zwycięzców wyłaniać będzie panel 13 ekspertów – siedmiu wyznaczonych przez instytucje europejskie i sześciu – przez Polskę.
Nasz "Wszechświat Kultury" jest więc teraz w rękach ekspertów. A my jesteśmy dobrej myśli.