joomla templates top joomla templates template joomla

Wędrówki rodzinne z PTTK

powiattorunski.pl włącz . Opublikowano w Toruń powiatowe

alt

W sobotę 28 sierpnia br. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza miłośników pieszych wycieczek do udziału w „Wędrówkach rodzinnych z PTTK”. Spotkanie uczestników wyznaczone zostało o godz. 8.30 na pętli autobusowej MZK nr 27 na Wrzosach u zbiegu ulic Pawiej i Szosy Chełmińskiej. Przodownik turystyki pieszej Feliks Paraszkiewicz przeprowadzi turystów trasą: z Wrzosów, przez rezerwat przyrody „Las Piwnicki”, Piwnice , Różankowo,Olek i Barbarkę z powrotem na Wrzosy o długości około 15 km.

 
Las Piwnicki – jest leśnym rezerwatem przyrody utworzonym w 1956 r., około 8km na północ w linii powietrznej od centrum Torunia. Razem z rezerwatem przyrody „Płutowo” i „Ostrów Panieński” są najstarszymi w ziemi chełmińskiej. Dzisiejszy obszar rezerwatu był do 1921 r. własnością prywatną Adolfa Hermanna Meistera i wchodził w skład majątku Piwnice. Właściciel traktował tę okolicę jako tereny łowieckie. Od 1922 r. po wywłaszczeniu obszar stanowił własność Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Poznaniu.vNa skutek intensywnych działań Adama Wodziczki i Stefana Mikulskiego, wojewoda pomorski wydał w 1924 r. zarządzenie o utworzeniu rezerwatu, z którego m.in. nie wolno było usuwać drzew. Okres wojny nie przyniósł znaczących zmian czy strat, jeżeli chodzi o oblicze rezerwatu.

Najbardziej zróżnicowanym florystycznie siedliskiem grądu są fragmenty w części północno – zachodniej, południowej oraz w części środkowej rezerwatu. Występują tam ponad 300 letnie dęby, około 160 letnie sosny, ponadto grab, olcha czarna oraz osika. W południowej części rezerwatu dominuje łęg olchowy, w którym przewagę ma olcha czarna. Występowanie łęgu w części południowej rezerwatu ma bezpośrednio związek z przepływającą tu Strugą Łysomicką, na przemian nazywaną Strugą Piwnicką. W podszycie grądu i łęgu występują : bez czarny, kruszyna, leszczyna , czeremcha oraz jarząb pospolity. Powierzchnia rezerwatu wynosi ponad 37ha. Przez rezerwat prowadzi turystyczny szlak pieszy w kolorze zielonym, którym można dojść z Torunia (ok. 11km.). Początek szlaku znajduje się na przystanku MZK przy ul. Kołłątaja.